Przejdź do zawartości

Dyskusja:Ułamek łańcuchowy

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dlaczego nie może być tak jak było wcześniej? [chodzi mi o zapis x=a0+... a nie samo a0+...]; ten 'x' jest po to, żeby później w tekście łatwiej można było się do tego wyrażenia odnosić, piszemy 'x' zamiast jeszcze raz całości czy też zamiast jakoś opisowo. Porównaj też z angielską Wikipedią. Ogólnie - zarówno sam ułamek jak i coś=ułamek to są wyrażenia matematyczne. Sir_Dagon 07:40, 14 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

  1. A kto mówi, że nie może??? Oczywiście może być tak, jak było wcześniej. Tylko że wcześniej było gorzej. Tak jak jest teraz, jest lepiej.
  2. Tak jest lepiej dlatego, że wyrazenie

    to nie jest ułamek łańcuchowy. I kropka.
    W zapisie tym ułamkiem łańcuchowym jest tylko to, co po prawej stronie znaku równości. A pierwsze zdanie definiuje, co to jest ułamek łańcuchowy, a nie w jakich kontekstach i do czego można go użyć.
  3. Nieprawda, co napisałeś, że "ten 'x' jest po to, żeby później w tekście łatwiej można było się do tego wyrażenia odnosić". Ten 'x' jest tam po nic, jako że ani w pierwszym zdaniu artykułu, ani nigdzie dalej w tekście się do tego wyrażenia nijak nie odnosimy. Więc w pierwszym zdaniu 'x' jest po prostu zbędny.
    Po raz pierwszy w tekście artykułu odnosimy się do wartości ułamka łańcuchowego w akapicie zaczynającym się od słów "Okazuje się, że każdą liczbę rzeczywistą...". Ale też tam explicite wprowadzamy oznaczenie, mówiąc równocześnie: co ono znaczy i do czego nam posłuży. Wcześniej jest więc zbędne.
  4. Angielską Wikipedię też piszą ludzie. I zdarza im się nie mieć racji.
    To co masz w enwiki jest oczywistym skutkiem niesta­ranności w przepisywaniu z jakichś źródeł. Oryginał prawdo­podobnie brzmiał mniej więcej:
    "Każdą liczbę rzeczywistą x można przedstawić w postaci ułamka łańcuchowego: x = a0+...".
    Wówczas ma to sens, bo wiążemy od razu postać ułamka z jego wartością. Jest to nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne, jeśli dalszy ciąg tego samego zdania (lub akapitu) powołuje się na wartość opisywanego ułamka – np. by podać wzory na kolejne współ­czynniki an:
    "...można przedstawić w postaci ułamka łańcuchowego: x = a0+...,
    w którym a0=[x]a1=..."
    .
    Ale w naszym artykule takiego odwołania nie ma, więc i taka forma zapisu nie jest nam potrzebna.
  5. Sam piszesz: "coś=ułamek". Rozumiem z tego, że masz pełną świadomość, iż ułamek to jest właśnie tylko prawa część tego wyrażenia. A zatem cała ta dyskusja nie ma sensu, bo obaj wiemy, że nie masz racji. Ułamkiem, definio­wanym przez pierwsze zdanie, jest to, co pozostało po odrzuceniu części "x=".
    Zgadza się?
  6. CiaPan 16:10, 14 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Z tym 'x' to trochę wybiegałem myślami naprzód, uznałem - wzorując się na angielskiej Wikipedii - że tak będzie łatwiej później coś dopisywać. Tak jak jest teraz (po ostatniej edycji) jest już bardzo dobrze; okazało się, że nie miałem racji (naturalnie w pkt 2. też masz rację). Pozdrawiam Sir_Dagon 22:42, 14 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

Błąd we wzorze ułamka łańcuchowego

[edytuj kod]

Witam. Wydaje mi się, że we wzorze definiującym ułamek łańcuchowy (pierwszy wzór) jest błąd. Otóż z tego wzoru wynika że wyraz a z indeksem k znajduje na poziomie o jeden niższym niż wyraz a z indeksem 3, a iteracja (3 kropki) dokonuje się tylko na lewo od niego. Na angielskiej wikipedii wygląda to trochę lepiej, bo kropki są na ukos, co lepiej oddaje istotę tej iteracji, choć i tak formalnie niezbyt dobrze. Może jak będę miał czas to zaproponują lepszą wersję, tymczasem możecie napisać co o tym sądzicie. --Falouu (dyskusja) 23:36, 13 kwi 2011 (CEST)[odpowiedz]

Zmieniłem wzór wstawiając skośne kropki, inaczej niż w en-wiki, bo tam rzeczywiście też nie jest to dobrze zrobione. Ta wersja odpowiada mniej więcej układowi z podręczników Sierpińskiego i Narkiewicza. Papageno (Pisz do mnie tu) 22:39, 25 kwi 2011 (CEST)[odpowiedz]